LHC-supportrarna tvingades lämna sin del av läktaren efter att pyroteknik antänts inför matchen mot Färjestad.
Två av dem blev sedan frihetsberövade, rapporterar NWT.
ANNONS
Lördagskvällens möte mellan Färjestad och Linköping fick en dramatisk inramning både på och utanför isen. Efter att pyroteknik använts på bortasektionen före nedsläpp tvingades matchstarten skjutas upp – och kort därefter tömde polisen hela LHC:s ståplatssektion.
Under den första perioden beslutade polisen att alla tillresta Linköpingssupportrar på ståplats skulle lämna arenan. Majoriteten fick senare återvända, men två blev frihetsberövade. En för fylleri och en för brott mot ordningslagen samt ringa narkotikabrott, enligt NWT. För de två personerna väntar dessutom ansökningar om tillträdelseförbud.
Corren fick en kommentar via sms från klubbdirektören Carl-Johan Stålhammar under kvällen.
"Personen som gör det ska straffas. Inte kollektivet", skriver han i ett sms.
På isen tog LHC tre poäng när man besegrade Färjestad med 1–0. Backen Jonathan Myrenberg klev av redan i första bytet efter en tackling från Viktor Lodin, men enligt Corren handlar det inte om en hjärnskakning.
"Han fick en smäll mot överkroppen och kunde inte fullfölja matchen. Följer upp honom i morgon", skriver sjukgymnasten Jonas Emmoth i ett sms till tidningen.
ANNONS
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.