Det var tänkt att det skulle handla om Erik Karlsson.
I stället handlade det om en annan svensk.
Anders Nilssons debut i Vancouvermålet blev minst sagt en succé. Den 27-årige målvakten räddade 32 skott och höll nollan.
– Du försöker alltid gå ut och hålla nollan, självklart är det en skön bonus. Men det viktigaste, och det vi behöver just nu, är två poäng. Det är nästan en skönare känsla, säger han till NHL.com.
Efter en säsong i Buffalo skrev Nilsson på ett tvåårskontrakt med Canucks till den här säsongen. I de inledande matcherna har han dock fått stå vid sidan om och agera andramålvakt bakom svenskkollegan Jacob Markström.
Mot Ottawa debuterade han och fick det svettigt direkt. Ottawa skyfflade iväg 17 skott på mål i första perioden, men Nilsson var omutlig.
– Det kändes bra i kväll. Ottawa kom ut och tryckte tillbaka oss i första perioden så jag fick göra några tidiga räddningar och komma in i matchen, säger Nilsson.
På andra sidan gjorde Erik Karlsson efterlängtad comeback efter sommarens fotoperation. Han hade bland annat ett stolpskott men han och Senators blev utan både mål och poäng.
Det positiva? Inga känningar av foten.
– Nej, det känns som innan matchen. Lite tröttare, vilket var väntat. Konditionen kändes bra, benen kändes bra och skallen var fortfarande där, säger Karlsson till NHL.com.

