HockeyNews
PLUS

Tuffa avbräck för både Leksand och DIF

Gidlöf Kylington
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 17:11

FacebookXWhatsApp

Djurgården har åkt på två tunga avbräck till mötet med Leksand, som i sin tur får tillbaka forwarden Max Véronneau.

ANNONS

Det blir inget spel för Djurgårdens poängkung på backsidan, Joey LaLeggia. Han var sjuk i början på veckan, men spelade mot Örebro och hade två assist och han tränade på fredagen.

Men varken LaLeggia (ska bli pappa) eller Oliver Kylington (sjuk) finns med i Djurgårdens laguppställning borta mot Leksand.

Det gör att Philip Holm, som spelade med Kylington mot Örebro, tar LaLeggias plats bredvid Jesper Pettersson.

Joey LaLeggia
Joey LaLeggia saknas i Djurgården borta mot Leksand.

Valtteri Pulli, som var sjundeback utan istid mot Örebro, bildar tredje backpar med August Berg, som var petad senast.

ANNONS

Hugo Blixt går nu in som sjundeback.

På forwardssidan petas Anton Frondell från förstakedjan och börjar som extraforward. Viggo Björck är tillbaka och går in med Marcus Krüger och Joe Snively. Frondell har gjort sju mål och är tillsammans med Charles Hudon bästa målskytt i Djurgården. Duon har gjort sju mål var.

I Leksand saknas målvakten Marcus Gidlöf så Jakob Hellsten vaktar kassen uppbackad av Viggo Tamm, född 2008.

Leksand spelar utan Marcus Karlberg och Michael Lindqvist men får tillbaka Max Véronneau.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden CHALLE50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i CHALLE50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS