
Luleås säsong tog slut i och med förlusten i den sjunde kvartsfinalen mot Skellefteå.
Kort därefter stod det klart att Chris DeSousa lämnar klubben, och nu står det även klar att forwarden Karl Fabricius inte kommer finnas med i lagbygget till den kommande säsongen.
Fabricius har gjort över 800 matcher i Luleåtröjan, där han under de åtta senaste säsongerna varit assisterande lagkapten sedan han återvände från ett år i KHL.
Men nu är alltså tiden i Luleå över som spelare.
– Att lämna ett negativt besked till någon som Karl Fabricius är det absolut tyngsta med det här jobbet. Samtidigt är det vårt ansvar som sportsligt ansvariga att ta den här typen av beslut om vi tror att det är det rätta att göra. Kalle har gjort otroligt mycket positivt för Luleå Hockey både på och utanför isen och jag har haft den stora förmånen att lära känna honom både som lagkamrat och ledare. Karl Fabricius är en fantastisk människa som det kommer gå oerhört bra för även efter detta, säger klubbens general manager Stefan Nilsson.
Fabricius noterades för 13 poäng på 51 matcher under den gångna säsongen.






