HockeyNews
PLUS

Tron finns där: "Det finns inget mirakelmedel"

Artikelbild
Bildbyrån

Publicerad: Idag 07:18

FacebookXWhatsApp

Minst mål i serien, sist i tabellen och tre raka förluster – ändå står Leksands tränare Johan Hedberg fast vid sin tro på processen.

ANNONS

Leksand föll för tredje matchen i rad efter 1–4 mot Växjö. Efter nederlagen mot Linköping och HV71 möblerade laget om i kedjorna och ställde upp med helt nya formationer – men utan önskad effekt. Den offensiva problematiken kvarstår, och Leksand har nu bara gjort två mål på de senaste tre matcherna och är totalt sett det minst producerande laget i hela SHL.

Trots att Leksand är sist i SHL menar Johan Hedberg att han fortfarande har en tro på processen.

– Vi jobbar enträget på och tror på det vi gör. Det enda vi kan påverka är hur vi bedriver den dagliga verksamheten och hur vi kommer förberedda till match. Men just nu är det tufft. Det finns inget mirakelmedel, utan det gäller att bara fortsätta jobba, säger han till Falu-Kuriren.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS