HockeyNews
PLUS

Troja ska åka 310 mil: "Som till Marbella"

Troja Jens Gustafsson
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 19:51

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Troja-Ljungby började återkomsten i Hockeyallsvenskan med seger. 

Men nu väntar ett rejält test – där laget ska resa över 300 mil på en vecka. 

– Åker vi åt andra håller kommer vi till Marbella, skrattar tränaren Jens Gustafsson. 

Troja vann borta mot Vimmerby i seriepremiären i fredags. 

Jens Gustafsson var glad över segern, men tyckte att hans lag var stundtals slarvigt. Han konstaterar sedan att premiärnerverna syntes på många håll runtom i ligan. 

– Vi var inte dåliga, spändhet nervositet. Man kan se det på alla matcherna. SSK, som vi ska möta härnäst, också, mot BIK. Men vår karaktär var bra liksom spelet utan puck. Vi släppte bara ett mål och inget i fem mot fem, säger han. 

Inför en stor bortaklack fick Troja fira segern, och just relationen till supportrarna är något som Trojaledningen har jobbat med att förbättra de senaste åren. Gustafsson hade tidigare en kombinerad roll som sportchef och huvudtränare och är inne nu på sin fjärde säsong i klubben. 

ANNONS

– Det var nån incident när det skar sig, några blev avstängda och det (stödet på ståplats) dog ut. Nu är det en ny generation supportrar som bildar vår klack. I slutspelet hade vi ett snitt på 3 000 och den kärna som dragit igång det ska ha en jätteeloge. 

Sedan hoppas Gustafsson att stödet ska fortsätta även om Troja nu kanske inte komma kunna vinna matcher i lika stor utsträckning som i Hockeyettan. 

– Precis för dem som för oss, så måste vi inse att vi är någon annanstans i hierakin nu. Det kommer krävas ett jäkla tålamod, vi kommer inte kunna föra spelet på samma sätt. Jag hoppas att våra supportrar orkar hålla i det. Vi är under etablering, vi har vår treårsplan, det gäller att alla kavlar upp armarna. 

En nyckel bakom stödet kan vara att laget, lagledningen och supportrarna har kommit närmare varandra genom ökad transparens och närvaro i sociala medier.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS