Det var redan innan matchen klart att Jesper Bratt passerat sitt tidigare målbästa i NHL med sina 27 mål den här säsongen, och under natten till måndagen svensk tid bockade han av tre nya milstolpar i NHL-karriären. Detta då Bratt nämligen noterades för sitt första hattrick, nådde 30-målsgränsen för första gången under en säsong samt noterades för sitt 100:e mål i karriären.
Bratt inledde sitt målskytte mot Tampa Bay bara nio sekunder efter att Alex Killorn gjort 2–0 för Tampa.
Det målet var ett viktigt sådant menade Bratt.
– Det var såklart väldigt viktigt. Jag tycker att vi spelade bra som lag. Vi kom ut starkt och det målet var ett bra break för oss. Vi vann tekningen på ett bra sätt och varianten resulterade i ett mål, som startade momentumet för oss. Så det var väldigt viktigt, säger Bratt om sitt första mål.
Knappt tre minuter senare hittade Bratt rätt igen när han kvitterade, och därifrån rullade det på för New Jersey. Totalt gjorde man fem raka mål för att vända 0–2 till 5–2, där det sista målet gjorde att Bratt nådde sina milstolpar.
Detta då han la in pucken i ett tomt Tampa-mål med tolv sekunder kvar att spela.
Tampa Bay Lightning–New Jersey Devils 2–5 (1–0, 1–3, 0–2)
Mål, TBL: Nikita Kucherov, Alex Killorn
Mål, NJD: Jesper Bratt 3, Nico Hischier, Nolan Foote
Skott: 24–39 (10–10, 6–17, 8–12)

