Simon Edvinsson, backen som till vardags huserar i Frölunda, såg dock till att ge de blågula en tidig ledning. 1–0-målet kom drygt tre minuter in på den första perioden och var den reslige 17-åringens andra fullträff i turneringen. Edvinsson har även noterats för två assist under veckan och toppar med sina fyra pinnar den interna poängligan.
Men i mötet med Finland så var det Smålejonen som skulle dra det längsta strået.
Efter en mardrömsminut i mittenakten kunde finländarna också vända på matchen. Kvitteringen kom från Aleksi Malinens klubba och med målskytten Edvinsson i utvisningsbåset kunde Ville Koivunen pricka in 2–1 bara 57 sekunder senare.
Även i den tredje perioden skulle den svenske burväktaren Viggo Andrén tvingas kapitulera. Oliver Kapanen var sist på pucken när Finland utökade sin ledning till 3–1 och i de skälvande sekunderna fastställdes sedan slutresultatet till 4–1 i öppen kasse.

