I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Tre spelare petade i DIF – Kimby förklarar

DIF:s bevakning presenteras av

ANNONS
Djurgården har nio backar och 16 forwards. Det är några för många för att alla ska få spela.
Huvudtränaren Robert Kimby har tvingats peta spelare i början av SHL-säsongen.
– Det är aldrig roligt för någon, säger Kimby till Hockeynews.
//
11 000 prenumeranter – nu firar vi med PLUS för 11 kr. Lås upp hela Hockeynews PLUS för bara 11 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
ANNONS
När Djurgården kort före SHL-premiären värvade toppbacken Philip Holm skruvades konkurrensen på backsidan upp ytterligare en nivå.
För Jakob Ragnarsson och Hugo Blixt har det inneburit att de har fått stå utan speltid i de första tre SHL-matcherna efter att ha varit med och spelat upp Djurgården från Hockeyallsvenskan.
Inte heller erfarne forwarden Daniel Brodin, 35, har ingått i de fyra kedjorna i SHL-starten. Än så länge har han fått göra ett byte på 18 sekunder i matchen borta mot Linköping. I övrigt har han suttit på bänken.
– Det är aldrig roligt för någon. Oavsett om det är ”Brodda”, ”Ragge” eller Blixt som har fått vara vid sidan och varit tillgängliga. Jag tycker att alla hanterar det som proffs och på samma sätt som vi förstår att de vill spela, så är det viktigt att de förstår att vi tar beslut som vi tror är bättre för laget, säger Djurgårdens huvudtränare Robert Kimby.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
