Linköping får vara med och arrangera Karjala Tournament i november.
Tre Kronor kommer att möta Tjeckien i Saab Arena.
//
11 000 prenumeranter – nu firar vi med PLUS för 11 kr. Lås upp hela Hockeynews PLUS för bara 11 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
I dag meddelade förbundet att Tre Kronor kommer att spela den första matchen av Karjala Tournament på hemmaplan.
10 november kommer Sverige och Tjeckien att mötas i Saab Arena – resterande del av turneringen spelas mellan 11-14 november i Hartwall Arena i Helsingfors.
– Vi är mycket glada över att vi för första gången på över 1,5 år ska få spela landskamp med svenska fans på läktarna. Vi har fått ett engagerat och varmt mottagande av både Linköping HC och Linköpings kommun och ser fram emot att inleda Karjala Tournament på hemmaplan, säger Olof Östblom, Tävlingschef på Svenska Ishockeyförbundet i ett pressmeddelande.
Så spelas Karjala Tournament – svenska tider (matcherna visas i SVT)
Karjala Tournament
10 nov 19.00 Sverige–Tjeckien Saab Arena
11 nov 17.30 Ryssland–Finland Hartwall Arena
13 nov 13.00 Sverige–Ryssland Hartwall Arena
13 nov 17.00 Finland–Tjeckien Hartwall Arena
14 nov 12.30 Tjeckien–Ryssland Hartwall Arena
14 nov 16.30 Finland–Sverige Hartwall Arena