Inte sedan i VM-finalen i Bratislava i Slovakien 2011 då det blev brakförlust med 6-1 har Tre Kronor lämnat isen med tunga huvuden mot Finland.
Men när det kommer till de inofficiella landskamperna på Euro Hockey Tour har Finland sex raka segrar mot Tre Kronor. Den senaste svenska förlusten kom i Helsingfors i november då Finland vann med klara 3-0 i Karjalaturneringen.
– Jag vet inte om jag tolkar in något i de siffrorna. Det är klart att de stora turneringarna är de viktigaste turneringarna, men samtidigt så spelar man ju för att vinna varje gång man möter dem. Det är det inget att snacka om, säger Tre Kronors förbundskapten Rikard Grönborg till HockeyNews.se.

Tre Kronor har valt att föryngra sitt lag efter OS då genomsnittsåldern var nästan 30 år mot 25 år i Channel One Cup. De senaste två turneringarna har Grönborg släppt fram 14 debutanter.
Mot Finland på lördagen gör Moraforwarden Mathias Bromé sin första landskamp och blir därmed debutant 1 001 i Tre Kronor sedan 1937.
– Vi är identifieringsfasen och investeringsfasen och det innebär att vi spelar yngre spelare som kanske har mindre erfarenhet internationellt och sådana saker, säger Grönborg.
– Vad statistiken säger så finns det väl en sanning i det, men jag vet inte riktigt hur Finland ställer sig till de här turneringarna. Jag värderar inget i det.
Tre Kronor spelar med sex backar och tolv forwards mot Finland och på lördagen vilas två backar och tre forwards .
Fakta/Tre Kronors senaste officiella landskamper mot Finland
2018 OS i Sydkorea: 3-1
2017 VM-semifinal i Köln: 4-1
2016 World Cup i Toronto: 2-0
2014 OS-semifinal i Sotji: 2-1
2013 VM-semifinal i Stockholm:3-0
Fakta/Tre Kronors senaste inofficiella landskamper mot Finland
2018 Karjalaturneringen i Helsingfors: 0-3
2018 Sweden Hockey Games i Stockholm: 1-3
2018 Carlson Hockey Games i Pardubice: 3-7
2017 Karjalaturneringen i Helsingfors: 1-3
2017 Carlson Hockey Games i Ceske Budejovice: 2-3
2017 Sweden Hockey Games i Göteborg: 2-3
Här kan du läsa fler nyheter om Tre Kronor
