Stephan ”Lillis” Lundh tog över huvudansvaret i HV71 den 25 november då Johan Lindbom fick sparken efter det att laget förlorat fem matcher i rad och inlett säsongen resultatmässigt trögt.
Lundh har ett utgående kontrakt med HV, men nu är man överens om ett nytt ettårskontrakt vilket gör att han kommer att ha jobbet som huvudcoach från start nästa säsong.
Sedan tidigare har den assisterande tränaren Nicklas Rahm och målvaktstränaren William Rahm kontrakt med HV71.
Den andra assisterande tränaren, Jonas Holmström, som befordrades från juniorlaget i samband med det att Stephan Lundh tog över efter Lindbom, har skrivit ett nytt tvåårskontrakt med HV71.

– ”Lillis” hockeykunskaper är ovärderliga och den vinnarmentaliteten och de erfarenheterna han har är viktiga för oss. Jonas kom in med nya ögon och nya tankar i höstas och är väldigt skicklig med detaljer och individuell utveckling, säger HV:s sportchef Johan Hult till klubbens hemsida .
59-årige Stephan "Lillis" Lundh är SHL:s mest erfarna tränare. Han var assisterande tränare till Johan Lindbom vid det senaste SM-guldet 2017.
– Jag är hedrad över förtroendet och det ska bli roligt att fortsätta i klubben som jag trivs väldigt bra i. Nu ska vi göra allt för att det ska bli en riktigt bra vår, säger han till HV71:s hemsida.
