Toronto och Tampa Bay möts återigen i första rundan av Stanley Cup-slutspelet och i natt svarade hemmalaget upp på bästa sätt efter överkörningen (3–7) i den första ronden mellan lagen.
Mitch Marner öppnade målskyttet efter 47 sekunder, lagkaptenen John Tavares ökade på till 2–0 efter drygt 12 minuters spel och några minuter senare ökade William Nylander på till 3–0.
Toronto fick en drömstart och släppte aldrig taget.
– Vi ville studsa tillbaka och det sa vi till varandra också och det lyckades vi med. Vi är glada över hur vi spelade och vi kan njuta av det här nu. Ingen var nöjd efter prestationen senast och det måste vi veta att dom går igenom samma sak nu så i morgon är det fullt fokus på match tre, säger Mitch Marner.
Han gjorde sitt andra mål för kvällen i slutminuterna av andra perioden fram till 6–1 och Toronto vann till slut med 7–2 och nu har vi ett likaläge inför de två kommande matcherna som avgörs i Tampa.
Gästerna fick klara sig utan både Erik Cernak och Victor Hedman – två tunga pjäser i lagets backuppsättning.
– Det här har inget att göra med att Victor Hedman inte spelade. Vi har vunnit matcher tidigare i den här ligan utan Victor Hedman. Jag kan sitta här och kasta fram klyschor, vilken vill ni ha? Spelade vi nog hårt för att vinna? Troligtvis inte. Att vi saknade en spelare är en dålig ursäkt, säger Tampas tränare Jon Cooper.
Toronto–Tampa 7–2 (3–0, 3–1, 1–1)
Mål, Toronto: Mitch Marner 2, John Tavares 2, William Nylander, Zach Aston-Reese, Corey Perry.
Tampa: Ian Cole, Corey Perry.
Skott: 37–22 (12–8, 17–9, 8–5)









