I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Toronto rustar om – värvar stjärnmålvakten

ANNONS
Toronto Maple Leafs har hittat sin nya förstamålvakt.
Enligt Sportsnet har Sergej Bobrovsky skrivit på ett treårskontrakt värt totalt 21 miljoner dollar med den klassiska klubben.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Den 37-årige ryssen lämnar därmed Florida Panthers efter sju säsonger. Under sin tid i klubben var han med och vann två Stanley Cup-titlar, men den gångna säsongen blev betydligt tyngre. Bobrovsky noterades för en räddningsprocent på 87,7 – den lägsta under hela sin tid i Florida – samtidigt som Panthers missade slutspelet.
Florida gjorde tidigare i veckan klart med Jacob Markström som ny förstemålvakt.
ANNONS
Toronto har varit på jakt efter en ny målvakt sedan Joseph Woll trejdades till Philadelphia Flyers nyligen. Nu blir det den dubbla Vezina Trophy-vinnaren som får uppdraget att vakta Maple Leafs mål, efter att klubben missade slutspel senast.
Toronto nöjde sig dock inte där när free agencyn öppnade.
Klubben har även gjort klart med centern Jack Roslovic, som skrivit på ett tvåårskontrakt värt åtta miljoner dollar efter en säsong med 21 mål för Edmonton Oilers. Dessutom ansluter den rutinerade tvåvägsforwarden Colton Sissons på ett tvåårskontrakt värt 8,5 miljoner dollar efter den gångna säsongen i Vegas Golden Knights.
Senare under dagen rapporterade även Elliotte Friedman att Toronto kommit överens med Teddy Blueger om ett tvåårskontrakt värt totalt fem miljoner dollar.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Total
Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.
Annons
ANNONS








