HockeyNews
PLUS

Tog emot våldsam huvudtackling – återvände i andra perioden

Eurosport / Discovery
Eurosport / Discovery
ANNONS

Christian Ehrhoff gick ut i omklädningsrummet efter att ha fått en våldsam huvudtackling i den första perioden i OS-åttondelsfinalen mellan Schweiz och Tyskland. I den andra perioden var den tyske backen tillbaka i spel.
– Han är tillbaka på isen! Han är tillbaka på isen! Vad är det som händer? sa Eurosports kommentator Tommy Åström när han såg att Erhoff ställde upp inför nedsläpp i mittakten.

//

Med koden SILLYSOMMAR får du Hockeynews PLUS i två månader för endast 99 kr. Du betalar 2x49,50 kr. Ordinarie pris: 178 kr. Säg upp när du vill. Från månad tre övergår abonnemanget till ordinarie pris. Nu kan du enkelt betala med Swish.Skaffa PLUS här.

ANNONS

Åttondelsfinalen mellan Schweiz och Tyskland var bara nio sekunder gammal när schweizaren Cody Almond fick matchstraff efter sin vårdslösa huvudtackling på den tyske backstjärnan Christian Ehrhoff. Ehrhoff klev av och undersöktes för en misstänkt hjärnskakning och spelade inte de 19 minuter och 51 sekunder som återstod av den första perioden. Men i den andra perioden var den tyske försvararen, något oväntat, tillbaka.
– Han är tillbaka på isen! Han är tillbaka på isen! Vad är det som händer?, sa Eurosports kommentator Tommy Åström.

Matchen mellan Schweiz och Tyskland står 1–1 inför den tredje perioden. Vinnaren i matchen möter Tre Kronor i OS-kvartsfinalen i morgon, onsdag, klockan 13.10.

Se huvudtacklingen på Christian Erhoff här.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2