Coyotes med svenskarna Niklas Hjalmarsson, Oliver Ekman-Larsson och Mario Kempe i laget har inlett säsongen synnerligen svagt och förlusten mot Rangers, som också startat säsongen svajigt, var tionde raka nederlaget. Laget har bara lyckats hämta hem en enda poäng så här långt och snart kan Arizona bli historiskt usla.
Säsongen 43/44 inledde just New York Rangers säsongen med elva raka förluster. Coyotes är bara en torsk ifrån att tangera det rekordet.
- Det är ingen som här som vill förlora, alla vill vinna. Vi måste fortsätta försöka vara positiva och förhoppningsvis kommer det vända. Alla unga lag går igenom sånt här, vi måste bara fortsätta vara positiva, sa målskytten Clayton Keller till Fox efter tionde raka förlusten.
* * *
För andra matchen i rad blev Phil Kessel övertidshjälte för sitt Pittsburgh Penguins när laget segrade med 2-1 över Winnipeg Jets och nattens avgörande mål innebar stjärnans 300e NHL-mål i karriären.
- Jag har spelat ganska många matcher i den här ligan, det är kul att nå 300 mål, men jag är bara glad om jag kan hjälpa laget vinna, sa han till Pittsburgh Post-Gazette.
Samtliga nattens resultat
Boston Bruins - San José Sharks 2-1
Toronto Maple Leafs - Carolina Hurricanes 3-6
New York Rangers - Arizona Coyotes 5-2
Pittsburgh Penguins - Winnipeg Jets 2-1 förlängning
Montreal Canadiens - Los Angeles Kings 0-4
Ottawa Senators - Philadelphia Flyers 5-4
Tampa Bay Lightning - Detroit Red Wings 3-2
Florida Panthers - Anaheim Ducks 8-3
Minnesota Wild - New York Islanders 6-4
Edmonton Oilers - Dallas Stars 5-4
Vancouver Canucks - Washington Capitals 6-2

