
Tingsryd är indraget i bottenstriden i Hockeyallsvenskan och kom till Stockholm för att möta ett formstarkt Djurgården. Och det var smålänningarna som ville mest och satte press och tog ledningen med både 1–0 och 2–0.
När Jonatan Harju fixade 3–2 till Tingsryd med mindre än fem minuter kvar hade gästerna vittring på tre poäng. Men en trippingutvisning på Elias Gunnarsson gav Djurgården chansen i powerplay och då kvitterade lagkaptenen Marcus Krüger.
Att Tingsryd kunde knipa bonuspoängen på övertid efter mål av Harju gjorde inte coachen Fredrik Glader så värst mycket gladare.
– Tyvärr vet jag om att hela Sverige pratar, det är ett ämne just nu vad man får säga och hur man får uttala sig för alla repressalier, men det skiter jag fullständigt i. Jag tycker det är en bedrövlig och fruktansvärt orättvis sista utvisning som gör att de givetvis får tryck och vi får gå hårt på vissa spelare. Tyvärr rider vi inte ut det utan det blir 3–3. Sedan starkt att få dra längsta strået i sudden, säger Glader på presskonferensen som finns att beskåda på Djurgårdens hemsida.
LÄS MER: Brödernas Hockey – vägen mot SHL: "Det går mer och mer mot som det är i USA"
De repressalier Fredrik Glader syftar på är riktade mot Tingsrydsspelaren Isak Pantzare som i besvikelsen efter ett bortdömt mål mot Östersund för en tid sedan gav uttryck för den i en C More-intervju:
– Det är inte domarnas fel utan det är de där jävlarna som sitter uppe i Stockholm eller var fan de nu är och ringer ned sånt här, sa Pantzare i en syrlig passning till Situationsrummet.
För det utspelet är Pantzare anmäld till disciplinrådet.
Fredrik Glader lade ut texten efter 4–3-vinsten mot Djurgården och förklarade varför han var så arg.
– Jag tycker att domarnivån hela matchen. Jag är helt ärlig, jag har varit med om mycket men ibland står man där. Jag kände när jag gick ut från arenan, vad ska jag hålla på att jobba med det här för? Varför ska jag lägga ner min tid och min själ och grabbarna som krigar och håller på när det blir så här? Jag tycker det är så otroligt ledsamt att se. Jag blir fruktansvärt besviken.
Glader lanserade även en konspirationsteori:
– Sedan vet jag inte om det ligger oss i fatet med det som har hänt med Pantzare och hans uttalande, att det har blivit någon reprimand av det eller ska upp i nåt råd eller nån nämnd. Vet inte om man har fått den emot sig, men det de ska veta, det de håller på med, är att de äventyrar ekonomi för föreningar på det sättet. Det handlar om ganska mycket för Tingsryds AIF och då tycker vi att det ska vara fair att man ska kunna en rättvis bedömning i saker och ting. Jag är oerhört besviken och har inte varit så här besviken på hela säsongen som jag är idag.
Tingsrydscoachen kommer att bli avstängd i en match och missar fredagens möte med Almtuna.
– Efter matchen så skriker jag i ren glädje ut: ”så jävla skönt” för vi vann ändå matchen. Sen går jag ut mot omklädningsrummet medan jag kollar på domarna. Jag säger ingenting mer eller gör ingenting. Detta medför då tyvärr att jag blir avstängd på fredagens match mot Almtuna, säger Glader till Tingsryds hemsida.
