UNIBET - ligans huvudpartner
Tre matcher på fem dagar, varav två mot tabelltvåan Modo och en mot fyran BIK Karlskoga, var vad Timrå hade framför sig när de gick in i denna vecka.
Tre matcher senare hade de spelat in nio poäng av nio möjliga med en målskillnad på 13–3.
Det var lätt att förstå att det var muntra miner i Timrålägret.
– Jag är nöjd med att killarna visar att de har den här karaktären. Vi hade pratat om att det var en viktig vecka, det visste alla om, om vi skulle vara med i racet så måste vi vinna och vi tog nio poäng av nio möjliga. Vi har 13–3, det får man vara nöjd med. Det här ska vi bygga vidare på, det visar att vi har kvalitet i laget, säger Fredrik Andersson till HockeyNews.se.
LÄS MER: LISTA: Så stor andel av målen har HA-lagens backar gjort

En stor del i framgångarna på slutet, Timrå har fem raka segrar och sju på de åtta senaste, är lagets försvarsspel.
Ett försvarsspel som förbättrats över hela banan, inte bara i egen zon.
På de åtta matcherna har man bara släppt in tolv mål, en svit som inleddes efter att man förlorat med 2–7 mot Björklöven.
– Vi har framför allt ett bättre presspel genom mittzon vilket gör att vi kan hålla ihop laget bättre och vi får inte lika långa anfall mot oss. Vi får också bättre spelvändningar vilket leder till att vi kan skapa bättre målchanser, så det går hand i hand. Vi har ett bättre försvarsspel, säger Andersson och fortsätter:
– Sedan har vi också haft ett riktigt, riktigt bra målvaktsspel som gjort att de chanser som motståndarna haft så har ”Bratten” tagit de flesta och då blir man också lite aggressivare i försvarsspelet och vågar stå upp lite bättre för att de vet att B"ratten" kan ta det. Det ena ger det andra och vi är inne i en bra trend nu som vi ska ta vara på.
LÄS MER: Taktiska dragen bakom derbysegern: "De gillar inte oss"
En märkbar skillnad är hur laget agerar när de varit i egen zon, men vunnit tillbaka pucken och ska ta sig framåt i banan.
Snabbare aktioner, bättre passningar och man har inte lika bråttom att avancera mot anfallszon.
– Jag tycker att vi gör det bra, vi har pratat om det och jag tycker att killarna har tagit ett steg till i det. Ska man vinna mästerskap så är det försvarsspelet som är nyckeln. Man kan vinna enstaka matcher med en bra offensiv men killarna har tagit åt sig och vi ligger kvar i våra positioner när vi blir tillbakatryckta. Förut så ville vi gärna anfalla innan vi hade puckkontroll, nu finns det fler alternativ för backarna att spela på och vi spelar också pucken snabbare vilket gör att vi löser situationerna på ett bättre sätt, säger Fredrik Andersson.
Men försvarsspelet är inget som kommit över en natt.
Från det att laget klev på is har Fredrik Andersson och Anders Karlsson finjusterat lagets spelidé.
– Vi jobbar med den hela tiden och gör småjusteringar hela tiden, det är inga större grejer men hur vi ska överbelasta, hur aggressiva vi ska vara och i vilka positioner vi ska vara, hur vi ska flytta puck, säger Fredrik Andersson.

