I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Hugo Gustafsson var tillbaka i den arena där han skadade sitt öga allvarligt.
Då punkterade han semifinal tre och gav Växjö en viktig reducering till 1–2 i matcher.
ANNONS
Växjö behövde en seger.
Hugo Gustafsson såg till att säkra den. Han skickade pucken i tom kasse i slutskedet, seger 4–2 i semifinal tre och reducerat i matchserien.
– Skönt såklart. Inte lätt komma hit och spela, det är bra tryck här. Skönt vi kunde ta den här segern, säger Hugo i TV4.
Det var ju dessutom i samma arena som han skadade ögat allvarligt tidigare på säsongen.
– Äh, det är inget jag fokuserar på nu. Det är slutspel, sjukt kul att spela, säger han.
ANNONS
Han tycker inte att det var särskilt stor press på Växjö att vinna, trots att en förlust hade inneburit 0–3 i matcher.
– Nej, det tycker jag inte. Vi tar match för match, hade vi förlorat hade vi siktat på att vinna nästa match och det gör vi nu också, säger han.
Det var ett Växjö som började trevande och Rögle hade ledningen med 1–0 och 2–1. Men Växjö vände på matchen i den tredje perioden.
– Vi får det momentum som vi vill åt. Efter det spelar vi pucken som vi vill, med kontroll. Efter det är det en bra match från vår sida, säger han.
– Spelar vi som andra halvan idag, med pucken och med kontroll, är starka bakåt, så kommer det bli bra.
Match fyra spelas i Ängelholm på tisdag.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
