HockeyNews
PLUS

Tappar ännu ett tränarspår: "Skralare så här års"

Thomas Fröberg.
Foto: Bildbyrån.

Publicerad: Idag 13:36

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Luleå har fått en tung start och är inne i en aktiv tränarjakt då Thomas Berglund kommer att lämna föreningen efter säsongen.

Ett alternativ det ryktats om är assisterande tränaren Henrik Stridh men under tisdagen stod det klart att han också kommer att lämna.

Luleå vill ha en tränare klar så fort som möjligt men marknaden är skral.

– De flesta sitter redan på ett kontrakt, säger Luleås sportchef Thomas Fröberg till Hockeynews.

Under tisdagen gick Luleå ut med att assisterande tränaren Henrik Stridh kommer att lämna föreningen efter säsongen. NSD har tidigare skrivit att han varit aktuell att ta över som tränare.

– En mycket kompetent tränare. Han är en väldigt omtyckt tränare i gruppen men han har gjort väldigt många bra år här. Han vill säkerligen testa på något nytt, säger Thomas Fröberg till Hockeynews.

Hade ni velat förlänga med honom?

– Ja.

ANNONS

Hur har dialogen varit?

– Öppen, rak och ärlig. Både med vad han tycker och tänker och vi har sagt vad vi tycker. Den har varit bra, jättebra.

Hur går tränarjakten?

– Bra, tycker jag. Vi jobbar på som vi har gjort hela tiden. Vi har behållit lugnet så vi får det vi söker.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS