HockeyNews
PLUS

"Tänker hur jävla svårt kan det vara?"

Gustav Lindström
Foto: Bildbyrån och Mattias Ek

Publicerad: Idag 12:06

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Gustav Lindström har vänt hem till Sverige från Nordamerika och ska för första gången få spela i Globen.
Han är den back som får mest istid i Djurgården, men medger att det är en stor omställning till SHL.

Under måndagen tränade Djurgården i Avicii Arena och för den till SHL hemvändande backen Gustav Lindström var det lite av en wow-upplevelse.

– Häftigt, väldigt cool arena så det ska bli väldigt roligt. Det är lite annorlunda med svarta säten, men det har blivit bra, säger Djurgårdens toppback till Hockeynews.

Lindström var med när Frölunda vann SM-guld mot Djurgården 2019, men var då skadad och spelade inte finalmatcherna i Globen där Frölunda med. Dåvarande lagkaptenen Joel Lundqvist fick lyfta Le Mat-pokalen.

– Jag har inte varit här så mycket sedan dess, säger Lindström.

ANNONS

På tisdagskvällen blir det en andra hemmapremiär för Djurgården då det blir den första av fem hemmamatcher i Avicii Arena.

Lite speciellt att möta Frölunda?

– Det blir kul. Jag vet inte hur många som är kvar sedan jag var där, det är väl inte jättemånga, säger Lindström.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS