HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Talar ut om tiden i Timrå – Jokinen: "Ensam"

Artikelbild
Bildbyrån

Publicerad: 28 november 2025

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Olli Jokinen köpte sig ur sitt kontrakt med Timrå. Han kände sig ensam och berättar nu om sin tid i Sverige.

ANNONS

Det sportsliga går inte som önskat och hans HIFK går ruggigt tungt i den finska ligan. Men på det personliga planet däremot är det väldigt bra, bättre än när han bodde i Sverige.

– Jag älskade verkligen Timrå och alla försökte hjälpa mig så gott de kunde. Jag fick till och med mejl från supportrar; ”hej, Olli, om du känner dig ensam så kan vi gå på middag med dig”, haha. Så det hade inget med platsen eller folket i Sundsvall att göra. Det enda problemet var att min familj var i ett annat land, säger han till ST.

Han förklarar att han kände sig ensam och att han många gånger frågade sig själv om det verkligen var värt det.

– Ja, jag kände mig ensam emellanåt. Speciellt efter uppehållen. Man fick den där veckan med familjen och behövde sedan säga hejdå. Det slog en varje gång man åkte till flygplatsen och satt på tåget från Arlanda till Sundsvall, att ”ah, here we go again”, säger Jokinen till ST.

Han menar att det kan ha påverkat honom som tränare mot slutet av säsongen, men han hoppas att så inte var fallet.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Läs också

ANNONS