HockeyNews
PLUS

Talangen bröt med två klubbar – vill bevisa sig

Artikelbild
Bildbyrån

Publicerad: Idag 04:45

FacebookXWhatsApp

Hugo Orrsten såg fram emot att utvecklas i Mora, men det blev inte som han hade tänkt sig. Låneavtalet bröts – liksom kontraktet med Örebro. I en intervju med Hockeynews berättar han nu om det nya äventyret i Vimmerby och om:

✓ Snacket inför säsongen
✓ Förklaringen
✓ Samtalet med SHL-klubben

ANNONS

Hugo Orrsten har spenderat sina juniorår i Örebro, men är ursprungligen från Borås. Tiden i Örebro beskriver han som fantastisk, och han har många vänner kvar där. Inför säsongen fattades beslutet att han skulle lånas ut till Mora – för hela säsongen.

Men saker och ting blev inte som planerat. Låneavtalet bröts, och även kontraktet med Örebro avslutades. Ändå har det känts hanterbart – även på det mentala planet.

– Det är klart att det känns tråkigt. Det var inte så jag hade tänkt mig att det skulle bli, men nu blev det så och jag tror ändå att det här kommer bli bra i slutändan, säger han.

I Mora hade han med sig juniortränaren Oscar Dahlgren, och stämningen inför säsongen var positiv.

ANNONS

– Det kändes tryggt. Jag hade en plan med Mora inför säsongen och allt kändes väldigt bra då.

Men istiden blev inte som han hoppats och poängproduktionen lossnade inte heller.

– Sedan ville klubben addera fler spelare till truppen, och de insåg att de inte skulle kunna ge mig den istid jag behövde för att kanske fortsätta utvecklas. Då blev beslutet att bryta låneavtalet, säger Orrsten.

"Den bästa lösningen"

Nu väntar i stället ett nytt äventyr i Vimmerby, där han redan känner till några av spelarna sedan tidigare. Än har han inte hunnit vara på plats och träffa laget – just nu handlar det om att packa ihop i Mora. Flytten till Småland är ett faktum, och både boende och det praktiska är redan ordnat.

ANNONS

– Allt gick väldigt snabbt. Det tog bara en och en halv till två dagar innan allt var klart, säger han och fortsätter:

– Vi hade en dialog med Örebro och jag kände att det här var den bästa lösningen för alla parter. Jag behövde komma ut i Hockeyallsvenskan och få spela resten av säsongen någonstans, och jag är tacksam över att Örebro gick med på att bryta kontraktet. Allt gick väldigt smidigt.

Hugo Orrsten
"Självklart känns det jättetråkigt, för jag har haft väldigt fina år i Örebro. Jag har utvecklats mycket i Örebro och fått uppleva mycket bra där", säger Hugo Orrsten.

Det har egentligen inte varit några konstigheter alls.

– Övergången har gått smidigt. Jag har haft bra samtal med tränarna om framtiden, och det har känts rätt hela vägen, säger han.

ANNONS

Hur mycket koll har du på Vimmerby sedan tidigare?

– Jag har inte jättemycket koll på det laget ännu. Vi mötte dem med Mora för ett par veckor sedan, och jag känner till lite om staden, men inte mycket mer än så. Det jag fått intrycket av är att det är ett lag där alla jobbar hårt för varandra.

Målet för säsongen är tydligt, med tanke på omständigheterna.

– Mitt mål nu är att komma dit, spela bra hockey och ta en tydlig roll i laget i samråd med tränarna. Jag vill utvecklas så mycket som möjligt under resten av säsongen.

Totalt noterades fyra poäng på 15 matcher med Mora. Orrsten, född 2006, gjorde SHL-debuten förra säsongen med Örebro och spelade totalt sex SHL-matcher.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS