I förra årets upplaga av turneringen tog sig Sverige hela vägen fram till final, där man dock föll mot Tjeckien efter straffar. I Österrike får U16-landslaget nu alltså chans till revansch och redan i öppningsmatchen ställs man mot just Tjeckien i Spittal.
Därefter väntar möte med Italien och Tyskland innan ett eventuellt slutspel väntar.
– Det här är en spännande trupp med många skickliga spelare. Vi har lyckats blanda olika spelartyper på ett, förhoppningsvis, bra sätt. Vi har sett på de region- och elitcamper vi haft under säsongen att dessa spelare har en grund i utbildningen att stå på och, kanske viktigast, att de vill tävla, säger Ulf Hall, förbundskapten för Damlandslaget U16.
Övriga delar av mästerskapet hålls i den italienska regionen Friuli Venezia Giulia, men ishockey har alltså förlagts till Spittal i Österrike.
Hela truppen
Målvakter:
Maja Helge, Växjö Lakers
Ebba Ridderstolpe, Flemingsbergs IK
Backar:
Wilma Georgny, Trångsunds IF
Nelly Johansson, Luleå Hockey
Nellie Svensson, Frölunda HC
Elsa Åberg, SDE Hockey
Lovisa Norström, Falu IF
Meja Andersson, IF Troja-Ljungby
Forwards:
Lovisa Engström, Västerås IK
Evelina Arvidsson, Skellefteå AIK
Tilda Edsman, AIK Hockey
Linn Mattsson, Värmdö HC
Eimear Leacy, SDE Hockey
Edit Danielsson, Tingsryds AIF
Saga Nederman, Malmö Redhawks
Moa Johannesson, IF Troja-Ljungby
Lionelle Näslund, Hässelby/Kälvesta HC
Stella Sjöberg, SDE Hockey
Elsa Pallin, IF Troja-Ljungby
Ingrid Wikblom, Falun IF
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
UPPSNACK: Tre Kronor – Finland @ Sergels torg 12 maj, kl 15.45 Säkra din plats här!