HockeyNews
PLUS

Svenske poängkungen: "Kom hit för guldet

Publicerad: Idag 07:28

FacebookXWhatsApp

Småkronorna är i final i U18-VM efter en dramatisk 4–3-seger mot USA i deras egen hemmaborg i Frisco, Texas. Två mål i tredje perioden blev avgörande – nu väntar Kanada i guldmatchen.
– Vår coach sa efter förlusten mot dem senast – vi ska inte förlora igen, säger Filip Ekberg efter segern.

ANNONS

Sverige föll mot USA i gruppspelet med 3–6, men i semifinalen tog laget gruvlig revansch.

USA tog visserligen ledningen med 1-0 men Sverige kvitterade genom Filip Ekberg, vackert framspelad av Viggo Björck.

Efter 2–2 inför den tredje perioden var det Sverige som klev fram och tog över. Viggo Björck stod för det viktiga 3–2-målet efter samspel (igen) med Filip Ekberg drygt sju minuter in i perioden. Fem minuter senare var Björck inblandad ytterligare en gång – nu som framspelare till Torkel Jennersjö, som satte 4–2.

– Alla i laget ville slå USA på deras hemmaplan. Vi är glada för vinsten, men vi kom hit för guldet. Spelar vi vår bästa hockey i 60 minuter så har vi en bra chans mot Kanada i finalen, säger Ekberg, som noterades för ett mål och en assist i matchen.

ANNONS

USA reducerade till 4–3 efter en märklig studs bakom det svenska målet, men Sverige höll undan. Målvakten Love Härenstam stod för flera avgörande räddningar i slutskedet.

Poängligan – U18-VM 2025

  1. Filip Ekberg, Sverige, forward – 6 matcher, 10+8 = 18 poäng, +9

  2. Sascha Boumedienne, Sverige, back – 6 matcher, 1+13 = 14 poäng, +7

  3. Ivar Stenberg, Sverige, forward – 6 matcher, 8+5 = 13 poäng, +1

  4. Braeden Cootes, Kanada, forward – 6 matcher, 5+6 = 11 poäng, +6

  5. L.J. Mooney, USA, forward – 6 matcher, 2+9 = 11 poäng, +10

Filip Ekberg leder både skytteligan och poängligan i turneringen med 10 mål och 18 poäng. Han låg bakom flera svenska farligheter och är en tydlig nyckelspelare inför finalen.

Viggo Björck blev matchens stora spelare med ett mål och två assist.

Final mot Kanada – repris från i fjol

I finalen väntar nu Kanada, som slog Sverige i semifinalen förra året med 5–4 på väg mot guldet. Småkronorna får nu chansen till revansch när lagen möts i guldmatchen natten till söndag svensk tid.

USA får spela om bronset mot Slovakien tidigare samma dag.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS