Den förre HV71-forwarden Kevin Stenlund har fått en succéartad inledning på NHL-säsongen. Under de inledande fyra matcher har han stått för fem poäng (2+3) och inatt blev han matchhjälte – när han avgjorde matchen mot Chicago med en minut och 14 sekunder kvar att spela.
Forwarden skrinnade in i zon, fick passningen från Oliver Björkstrand och nöp till mellan benen på Chicagos Kevin Lankinen. Målet betydde 6–5 och seger för Columbus.
Efter två perioder var resultatet 3–2 och efter bara 20 sekunder in på den tredje perioden utökade Patrick Kane till 4–2 för Chicago, men Columbus stod för en fantastisk upphämtning.
Inom loppet av en minut och 20 sekunder hade man kommit ikapp efter mål av Boone Jenner och Jack Roslovic. Alex DeBrincat gav på nytt Chicago ledningen efter 13 minuters spel, men med 2:41 kvar att spela satte Michael Del Zotto dit kvitteringen.
Därefter kom Kevin Stenlunds avgörande med knappa minuten kvar. Stenlund noterades även för en assist i matchen.
Chicago Blackhawks – Columbus Blue Jackets 5–6 (0-1, 3-1, 2-4)
Svenskarna, Blackhawks: Ingen svensk noterades för poäng.
Svenskarna, Blue Jackets: Kevin Stenlund (1+1)
***
Vill du vara med och bidra till HockeyNews.se för fler nyheter, intervjuer och bevakning? Swisha till 123 529 7163.

