
Seattle hade sex raka förluster när ett Washington med sex vinster på de sju senaste matcherna kom på besök i Climate Pledge Arena för möte med Kraken.
Och då var det hemmalaget som kom att bryta sin dystra svit.
Efter att Tom Wilson gett Capitals ledningen redan efter tre och en halv minut gjorde nämligen Seattle fyra raka mål, där Adam Larsson och Calle Järnkrok båda gjorde sina första mål för säsongen.
Att Aleksandr Ovetjkin gjorde sitt 754:e mål i NHL-karriären i tredje perioden, en period där man vann skotten med 23–8, hjälpte inte Capitals.
För närmare än så kom inte Capitals utan istället kunde Yanni Gourde fastställa slutresultatet med halvminuten kvar att spela.
– Det kändes bra, det tog lite längre tid än jag önskat. Men det var en bra seger, en bra lagseger idag. Det är skönt att ha det gjort nu och att ta två poäng var viktigt för oss, säger Järnkrok.
Seattle Kraken–Washington Capitals 5–2 (1–1, 3–0, 1–1)
Mål, SEA: Jared McCann, Jaden Schwartz, Adam Larsson, Calle Järnkrok, Yanni Gourde
Mål, WSH: Tom Wilson, Aleksandr Ovetjkin
Skott: 31–39 (14–11, 9–5, 8–23)

