I förra matchen var det André Burakovsky och Nicklas Bäckström som låg bakom Washingtons seger. I natt var det Nicklas Bäckström och Carl Hagelin som vann matchen för Stanley Cup-mästaren.
Knappt fem minuter in i första perioden öppnade Nicklas Bäckström målskyttet när han pricksköt in sitt 18 mål för säsongen, vilket också var hans tredje raka match som målskytt. Svensken fortsätter visa storform och har nu sju poäng på de senaste nio matcherna.
“Aldrig bra att spendera 4 minuter i båset”
I mitten av den andra perioden, vid ställningen 1-1, drog Carl Hagelin på sig en tvåminutare för en crosschecking på Mark Scheifele, vilket var hans andra utvisning i perioden. Washington klarade utvisningen och när svensken kom tillbaka från utvisningsbåset uppmärksammade backen, Nic Dowd, det. Han lade en perfekt plipppuck till den vindsnabbe Hagelin, som i friläge placerade in pucken mellan benen på Hellebuyck, vilket också blev det avgörande målet.
– Jag tror du alltid har en dröm att pucken ska landa på klubban och idag var en sådan dag. Jag var på väg in för att hjälpa laget i defensiven när Dowd fick tag på pucken och gav mig en bra passning. Det känns aldrig bra att spendera fyra minuter i utvisningsbåset i samma period, men det blev bra tillslut, säger Hagelin till Washingtons twitter.
Nicklas Backstrom, Carl Hagelin and Tom Wilson talk with the media after tonight's #CapsJets victory #ALLCAPSpic.twitter.com/wEnPKsauaH
— Washington Capitals (@Capitals) 11 mars 2019
Detta var Washingtons sjunde raka seger vilket gör dem till ligans bästa hetaste lag. Regerande mästaren befäster även sin position som ledare av Metropolitan-divisionen.
DOWDER SPRINGS HAGS! #ALLCAPS#CapsJetspic.twitter.com/ql3VIeMk7Z
— Washington Capitals (@Capitals) 11 mars 2019







