Gästande Chicago Blackhawks chockade hemmapubliken i Scotiabank Arena. Duncan Keith, Brendan Perlini, Dominik Kahun och Brandon Saad blev samtliga målskyttar när Chicago hade lekstuga under de första 20 minuterna.
Den brutala inledningen uppskattades knappast av Toronto-fansen som också svarade med att bua ut sitt lag efter chockstarten.
Toronto bytte ut Frederik Andersen i målet, men även ersättaren Garrett Sparks fick kapitulera dryga 12 minuter in i mittenakten. Skarpskytten Alex DeBrincat utökade ledningen för Illinois-laget till 5–0 med sitt 38:e mål för säsongen.
Comebacken var nära
Hemmalaget gjorde sitt yttersta att komma tillbaka från 0–5-underläget och var till slut endast ett mål ifrån att fullborda comebacken.
Andreas Johnsson inledde upphämtningen med sitt 20:e mål för säsongen. För framspelningen stod William Nylander som därmed nådde milstolpen 100 assist under karriären. Nylander och Johnsson noterades även för en varsin assist på Auston Matthews 2–5-reducering.
Med 91 sekunder kvar på klockan så tändes hoppet på riktigt när John Tavares prickade in 4–5, men mer än så skulle inte Maple Leafs mäkta med i natt.
Förlusten innebär att Toronto tappar mark på rivalen Boston Bruins, som nu har fyra poäng ner till Maple Leafs på tredjeplatsen i Atlantic division. I dagsläget är det mycket som talar för att lagen kommer att ställas mot varandra i ett slutspel där tvåan i gruppen kniper hemmafördelen.









