I natt blev det en ny seger mot Edmonton – den här gången på bortais. Canucks krossade Oilers med tennissiffrorna 6-1 och även om Elias Petterson inte fanns med i laguppställningen så var det svenskar inblandade i segern. Jacob Markström var stabil i målet och räddade 26 av 27 skott och framåt bidrog veteranen Loui Eriksson med två assist.
Eriksson, som i somras uppgavs ha en konflikt med tränaren Travis Green, men som nu verkar ha fått förtroende under försäsongen. Loui Eriksson, som hade mest istid bland forwads i Canucks i matchen, spelade fram till Lukas Jaseks 3–1-mål och det avslutande 6–1 som Adam Gaudette satte i slutskedet av matchen.
Jacob Markström, som räddade 26 av 27 skott, var belåten efter matchen:
– Det kändes väldigt bra. Det var kul att spela en riktig match och det är det här man har jobbat och längtat efter under hela sommaren. Grabbarna gjorde det enkelt för mig och vi gjorde en riktigt bra bortamatch, sa Jacob Markström till Vancouvers Twitterkonto.
“I felt pretty good. It’s fun to be out there playing a real game. It’s fun. This is what we grind all summer for. The guys made it easy for me, we played a pretty good road game.” - @j_markstrom
— Vancouver Canucks (@Canucks) September 20, 2019








