Linus Ullmark är engagerad i välgörenhetsorganisationen AjaBajaCancer som stöttar barn i kampen mot cancer. I somras, efter att ha fått Vezina Trophy som bevis på att han var NHL:s bästa målvakt, höll han i en golftävling hemma i Örnsköldsvik.
Och den blev en succé.
– Jag vet inte var man drar gränsen för succé eller inte, men det gick över förväntan, det måste jag säga. Det blev väldigt bra uppslutning och vi fick någorlunda väder så det gick att genomföra, säger Ullmark till Hockeynews i telefon från Nordamerika.
Som bekant var det inte riktigt en ideal golfsommar.
– Det var ett fantastiskt engagemang, inte bara ifrån våra sponsorer eller volontärer utan även från alla deltagare som höll en väldigt god min rakt igenom. Det gjorde så att dagen blev ännu bättre. Man vet själv hur det är att spela i lite regn. Humöret blir lite sämre.
LÄS MER: Från NHL-gala till välgörenhetsgolf – Ullmarks nya projekt
Linus Ullmarks insats och övriga inblandade gjorde att AjaBajaCancer kunde dra in ett sexsiffrigt belopp i kampen mot barncancer.
– Jag kommer inte ihåg hur mycket det var om det var 250 000 kronor plus (274 400). Det finns på hemsidan. Jag har glömt bort exakt hur mycket det var. Men vi var tacksamma för att det gick så bra för vi hade inte satt något större mål utan hoppades att det skulle gå bra.
LÄS MER: Vezina-vinnarens galna säsong i Nordamerika
För närvarande satsar organisationen på en tv- och biokampanj ”Stark och sårbar” som ytterligare ska hjälpa sjuka barn och deras familjer.
– Det som är aktuellt är vår fina fina reklam som går på TV4 så att vi kan nå ut till svenska folket på ett annat sätt. Vi har verkat väldigt mycket via företag och sociala medier, men alla har ju inte sociala medier av förklarliga skäl.

Ur AjaBajaCancers kampanj "Stark och sårbar", som går som reklam på TV4. Foto: Skärmdump/Youtube.
Under JVM i Göteborg blev nioårige hockeyälskaren och spelaren Emil inbjuden till turneringen och skulle få dela ut ett pris efter Juniorkronornas match mot Finland. Men sjukdomen slog till och istället för upplevelsen i Scandinavium blev det en vecka i sängen på barnsjukhus.
Men mitt i eländet fick Emil en videohälsning från JVM-backen Elias Pettersson och en signerad hockeyklubba.
LÄS MER: Skadad – svenske Vezina-vinnaren får hjälp av isen
Linus Ullmarks agentfirma KMJ Sports engagerar sig också hårt i kampen mot barncancer och Bostonstjärnans engagemang fortsätter.
– Vi kommer att ha två golftävlingar i sommar. En ner mot Stockholm och en uppe i Övik. Det blir en comeback som tur är. Vi har fått klartecken från banan och folk runt omkring. Sedan är det mycket andra saker som vi gör även under året. Det kommer mer information om evenemang senare. Jag kan inte avslöja allt i dagsläget, men det är många saker som gör comeback från x antal år tillbaka, men även många saker som vi har haft under många år som har varit väldigt populära bland barnfamiljer och framför allt barnen, säger Ullmark.
Han har själv ingen huvudroll som skådespelare i den pågående kampanjfilmen i TV4. Men kanske dyker han upp framöver.
– Haha, jag får säga det till dem nästa gång att jag får hoppas att vara med. Men nej det blev inget skådespeleri den här gången. Jag fick vara med på ett litet hörn att jag skänker en klubba till en aspirerande målvakt som är drabbad av barncancer. Att bygga vidare på drömmen att våga ta chansen. Och sprida lite mer glädje i vardagen.
