HockeyNews
PLUS

Svensk hockeytränare häktad för narkotikasmuggling

(7938) Puckar genre
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

En svensk hockeytränare på elitnivå greps i början av april och sitter nu häktad med misstanke om grov narkotikasmuggling. Brottet ska ha ägt rum under pågående säsong, och klubbens ledning beskriver situationen som en total chock.

ANNONS

Gripandet skedde i början av april månad, då tränaren häktades på sannolika skäl. Enligt uppgifter ska det misstänkta brottet ha begåtts under den gångna hockeysäsongen, dagen efter en ligamatch.

Den häktade tränaren förnekar samtliga anklagelser. Om han skulle dömas för brottet riskerar han ett fängelsestraff på upp till sju år.

Klubben i chock

Föreningens ordförande uttrycker stark bestörtning över händelsen.

– Det är självklart en chock. Det här är inget man ens hade kunnat fantisera om, säger ordföranden till Expressen.

Tränaren är inte längre aktiv i klubben, men ordföranden betonar att detta inte har något samband med häktningen. Informationen om händelsen nådde klubbledningen först nyligen.

– Det har ingenting med det att göra. Jag kan bara tycka att det är så tragiskt att det här har hänt, fortsätter ordföranden.

Klubbens styrelse planerar att sammanträda inom kort för att diskutera situationen och informera om vad som framkommit genom media. Ordföranden beskriver situationen som tråkig för alla berörda parter.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Läs också

ANNONS