HockeyNews
PLUS

Sundqvists dag med Stanley Cup: "Det var rörande"

(9552) Oskar Sundqvist
John Falck /HockeyNews.se

Publicerad: 20 augusti 2019

FacebookXWhatsApp

SKELLEFTEÅ. Oskar Sundqvist har växt ut till en nyckelspelare för St Louis Blues och nu har 25-åringen fått tagit med sig bucklan hem till Boden och Skellefteå.

Moderklubben hedrade honom dessutom med att hissa tröjan till taket.

– Det var rörande. Jag fick lite hjälp av försvarsmakten med att flyga helikopter till ishallen där allt startade för min del, säger Sundqvist till HockeyNews.se.

ANNONS


Oskar Sundqvist fick vara med och vinna Stanley Cup i Pittsburgh redan 2016. Men den gången spelade han vara 18 matcher i grundserien och ytterligare två i slutspelet i en mer undanskymd roll.

När St Louis Blues vann klubbens första titel i historien så var Sundqvist en av lagets viktigaste spelare och hade en betydligt mer framskjuten roll.

HockeyNews.se var på plats i Skellefteå när 25-åringen visade upp bucklan för alla hockeyfans. 

– Det är speciellt. Det är kul att få ta den hit till Skellefteå och visa upp den för vänner och alla som ville komma ut hit, säger Sundqvist.

Moderklubben Boden hade planerat för dagen med pokalen och nu har Sundqvist fått sin tröja hissad i taket där allt började.

– Jag fick hjälp av försvarsmakten med att flyga helikopter till ishallen där allt startade för min del. Jag fick tröjan hissad i taket och ett stipendium döpt efter mig så det var mycket på gång där. Det var roligt att se så mycket folk komma dit också, det visar att Boden är en idrottsstad, säger Sundqvist.


I segeryran efter segern i den sjunde och avgörande finalen mot Boston så har forwarden dessutom tatuerat in ”Gloria” på armen – efter att Laura Branigans hit från 1982 fungerat som lagets segersång i omklädningsrummet efter matcherna.

– Det var jag och några kompisar som tatuerade in Gloria, vi insåg väl inte den dagen att det var ett tjejnamn så vi får se om vi fixar till den lite eller låter den vara som den är nu, säger Sundqvist.

Samtidigt som firandet pågått i sommar har han skrivit på ett nytt tvåårskontrakt med Blues och snart börjar en ny säsong i Nordamerika.

– Det var skönt att få ett lite längre kontrakt. Jag var ganska less på ettårskontrakt hit och dit det var skönt att skriva lite längre. Jag tror jag över över i början på september igen.

Se hela intervjun med Oskar Sundqvist i spelaren.

•••

SE OCKSÅ – Alexander Steens dag med Stanley Cup-pokalen


SE OCKSÅ – Carl Gunnarssons dag med Stanley Cup-pokalen

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS