Presenteras i samarbete med Hajper.com – En spelsajt i hajper-fart
Sundqvist hjälte
När laget tog andra segern i natt var det mycket tack vare Oskar Sundqvist. Efter drygt fem minuter fick 25-åringen tag på pucken, gled in i zon och avlossade ett handledsskott som letade sig in. I och med det hade han gjort sitt första slutspelsmål i karriären.
Efter att Blake Wheeler hade kvitterat så gjorde Patrik Laine 2-1 för hemmalaget. Finnen har återuppstått. Inför slutspelet hade han bara gjort 1 mål på 19 matcher och har varit ifrågasatt huruvida han klarar av att leverera på en jämn och hög nivå. Det har han hittills bevisat att han kan i slutspelet, där har nu gjort mål i två raka matcher.
Men det hjälte inte i natt – heller. Efter att Blues Pat Maroons kvitterat såg Oskar Sundqvist till att laget återtog ledningen med sitt andra för kvällen.
– Det är slutspel och man måste ha spelare som kliver fram i viktiga situationer och Oskar hade två mål i dag, en spelare som inte alltid gör så mycket mål. Men det är slutspel, man behöver ha alla involverade, säger Berube.
Visserligen kvitterade Mark Scheifele men i början av tredje kom avgörandet från Ryan O´Reilly.
Trots att Winnipeg har fått igång sina stora målskyttar så har de inte kunnat manövrera ut Blues och nu ska de ner till St. Louis för två matcher i Enterprise Center.
LIVE: Craig Berube meets with the media after Game 2 in Winnipeg. #stlblueshttps://t.co/La0USl9xav
— St. Louis Blues (@StLouisBlues) April 13, 2019

