HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Succén uteblev – nu lämnar målvakten Brynäs

Collin Delia.
Foto: Tobias Sterner.
ANNONS

Brynäs och målvakten Collin Delia, 31, bryter kontraktet.

Den NHL-meriterade amerikanen har inte spelat i SHL sedan den 13 november.

När Brynäs fick den SM-guldvinnande målvakten Erik Källgren långtidsskadad värvade man i juli in Collin Delia och skrev ett ettårskontrakt med den meriterade målvakten.

Men efter en extremt jobbig start på SHL-säsongen blev det bara sex matcher i Brynäströjan för Delia. På måndagen kom han och Brynäs överens om att gå skilda vägar.

ANNONS

– Collin har haft lite speltid under en längre period och har uttryckt en önskan om att få gå vidare. Han har hela tiden trots begränsad speltid uppträtt professionellt och visat en hög grad av lojalitet mot både klubben och lagkamrater. Vi önskar honom ett stort lycka till, säger Brynäs sportchef Johan Alcén till klubbens sajt.

För närvarande har Brynäs sin italienske målvakt Damian Clara, 21, på OS i Milano där han ställs inför ett möte med Tre Kronor i OS-premiären på onsdag den 11 februari.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

ANNONS