BAUHAUS bygger svensk hockey
Efter sex säsonger på andra sidan Atlanten var Melker Karlsson under måndagen tillbaka i Skellefteåtröjan.
Och det kunde knappt ha börjat bättre.
Drygt 14 minuter in i den första perioden tog Karlsson plats framför mål och skymde Jhonas Enroth när Jonathan Johnsson sköt ett skot som passerade Örebromålvakten.
Och enligt comebackande Karlsson var det hans mål.
– Det var en jätteliten touch, men det är skönt att den gick in. Vi har snackat om att vi behöver fler folk framför mål och försöka skymma målvakten så det var skönt att se den gå in. Det tillhör mitt spel att vara där framför och försöka hitta lösa puckar., säger Karlsson i C Mores sändning.
Melker Karlsson - i comebacken!! Här ödslas ingen tid 😁 @skelleftea_aik#twittpuck#shlpic.twitter.com/FfnDlpERZV
— C More Sport (@cmoresport) December 28, 2020
Tidigare hade Rodrigo Abols gett Örebro ledningen.
Skellefteå gick till pausledning med 2–1 efter Niclas Burström hittat rätt tre minuter efter att Karlsson styrt in sin första kasse för säsongen.
Det kom också att bli tre poäng för Skellefteå då man aldrig släppte greppet om ledningen utan istället utökade den genom varsitt mål i numerärt överläge för Darren Nowick och Oscar Möller.
Skellefteå AIK–Örebro Hockey 4–1 (2–1, 1–0, 1–0)
Mål, SKE: Melker Karlsson, Niclas Burström, Darren Nowick, Oscar Möller
Mål, ÖHK: Rodrigo Abols
***
Okej artikel?! Värd en läsk – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

