34-åringen var inne på sista säsongen av sitt fyraårskontrakt med Calgary Flames värt nästan 200 miljoner kronor.
Efter att Elias Lindholm tredjdats till Vancouver Canucks var nu den tuffe backen nästa spelare att bytas bort i utbyte mot framtidskapital för Calgary Flames som bygger om.
Ett mål, 13 assist, 171 täckta skott, +16 och 19.50 i istid per match var Tanevs statistik den här vintern.
– Utan tvekan, Chris, vad han har betytt för organisationen och vad han har gjort för oss under de fyra åren, det är aldrig lätt att släppa iväg spelare, men vi visste också att det var något vi var tvungna att göra, säger Calgary general manager Craig Conroy till NHL.com.
Utbytet: ett andraval i draften 2024 och talangen Artem Grushinkov (samt ett tredjeval i draften 2026 som hänger på O-M Dallas Stars går till Stanley Cup-final).
– För att gå vidare arbetade vi igenom många samtal med olika lag för att ta reda på vad som är det bästa för Calgary Flames och vad vi försöker åstadkomma här. Att kunna få Artem Grushnikov, han är en ung, 20-årig back som är bra på att döda utvisningar, stark, helt enkelt en stabil försvarsspelare överlag. Jag tror att han är någon vi är glada att lägga till i gruppen.
Grushinkov gick i andra rundan 2021 och spelar just nu i AHL.
Dallas var ett av flera lag som ville ha Tanev – och vann dragkampen:
– Vi är tacksamma för möjligheten att lägga en spelare av Chris kaliber till vårt lag, säger Stars general manager Jim Nill.
– Han har bevisat sig i ligan med erfarenhet från slutspelet och är bekväm i alla situationer på isen. Chris är en av de bästa utvisningsdödarna i NHL och kommer att vara en enorm tillgång för vårt spel i special teams.
Frågan är nu om stjärnmålvakten Jacob Markström är nästa spelare att bli tredjad från Calgary?









