HockeyNews
PLUS

Stor ilska i Modo: ”Domarna går i fällan”

Publicerad: Igår 22:56

FacebookXWhatsApp

JÖNKÖPING. HV71 har utjämnat ångestkvalet.
Men efter förlängningsavgörandet var det stor ilska hos Modo.
– Domarna går i fällan i min värld, säger Modos huvudtränare Mattias Karlin till Hockeynews.

ANNONS

HV71 har utjämnat i matchserien mot Modo efter att André Petersson avgjort i förlängningen. Men efterspelet kom att handla om situationen där Hugo Fransson fick en klubba i ansiktet i förlängningen.

Huvuddomarna noterade inte det, men en av linjemännen reagerade och sedan blåstes spelet av för huvudskada. I samband med det valde domarna att ge Sam Vigneault 2+2 för hög klubba, men när de sedan videogranskade situationen konstaterade de att klubban tillhörde HV71:s Jamiro Reber, vilket innebar att ingen utvisning utdömdes.

Besvikelsen och ilskan var stor i Modolägret, inte minst eftersom laget befann sig i en offensiv press när spelet avbröts. Kort därefter kunde HV71 avgöra matchen och kvittera matchserien. Efter matchen riktar Karlin skarp kritik mot domslutet och Hugo Fransson.

– Det blir ganska avgörande om vi säger så. Vi har varit inne i två och en halv minut och fått byta gubbar flera gånger, men domarna går i fällan i min värld. Det är förjävligt, säger Modos huvudtränare Mattias Karlin.

ANNONS

Tycker du att han lägger sig?

– Ja, och framförallt så kan man fortfarande åka skridskor om man får en klubba i ansiktet.

På sättet som det ändå blir avgörande, vad känner du?

– Det är klart att man känner sig rånad. Det var värt ett bättre öde. Jag tror inte att de hade kommit ut ur zon, så jag tror vi hade haft ganska bra chans att avgöra.

ANNONS

Fick du någon förklaring av domarna?

– De blåser för att det är en huvudskada, men det är ingen checking to the head, det kan väl alla se. Det är väl det de brukar blåsa för om det är något, men nu valde de en annan variant.

Förnekar filmning

Hugo Fransson ger själv sin syn på situationen:

– Jag uppfattar att jag åker ner mot pucken och sen får jag en klubba. Jag vet inte vems det är, men sen ser man att det är Rebers klubba. Så jag vet inte varför de ville videokolla, det var väl att domaren trodde att det var något med huvudet. Det var Rebers klubba.

ANNONS

Påståendena om att han skulle ha spelat över situationen bemöter Fransson dock tydligt:

– Jag känner att jag får en klubba ganska hårt upp mot munnen och känner att det börjar blöda. Sen så kommer domaren till mig och säger att jag ska ligga kvar för han befarar att det är huvudet. Jag lyssnar på domaren och finns inget mer att säga om det egentligen.

Att matchen stod och vägde och att det är ett prekärt läge i matchserien påverkade inte hans agerande, hävdar han.

– Nej, egentligen så försöker jag fokusera på mitt eget. Sen att jag får en klubba in mot munnen och domaren säger till mig att ligga kvar. Då lyssnar jag så klart.

Domarens förklaring

Efter matchen förklarade huvuddomaren Mikael Holm domarnas resonemang i TV4.

ANNONS

– Jag ser ingenting. Jag får bara av linjedomarna i systemet att det är en hög klubba på vit 25. Vi blåser av. Har vi en oavsiktlig skada på 2+2 har vi möjligjhet att videobedöma den. Det beslutet tar jag. Kommer ut och får bilder, då är det tydligt att blå nummer 39 sätter upp höga klubban och då har vi möjlighet att helt ta bort utvisningen.

Nu är det 2–2 i matchserien när serien vänder tillbaka till Örnsköldsvik. Mattias Karlin tycker fortfarande att det är fördel Modo.

– Ja, absolut. Den här matchen ska vi bara vinna, men nu gör vi inte det. Vi får fortsätta tugga på och får göra det ytterligare lite bättre på söndag. Vi tar med mycket av det vi gjorde idag, säger han.

Slutspelsfeber! 1kr/1mån. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

Ämnen i artikeln

ANNONS