Presenteras i samarbete med Hajper.com – En spelsajt i hajper-fart
San José vann den första matchen av förstarundan mot Vegas, därefter såg det mer eller mindre nattsvart ut. Laget förlorade tre raka matcher, där de släppte in 16 mål och målvakten, Martin Jones, siffror var förstås urusla för ett lag som anses vara en kandidat till att gå hela vägen.
Avgjorde i andra förlängningsperioden
Med underläge 1-3 i matcher vann de måstematchen häromnatten och lyckades även vinna nattens batalj, efter att ha varit nere för räkning.
Vegas såg ut att skjuta hål på Jones, som räddade otroliga 58 av 59 skott, vilket ingen annan målvakt i klubbens historia lyckats med. Trots det såg det i den andra förlängningsperioden ut som att han skulle få det ännu svettigare.
The @SanJoseSharks record for most saves in any game is 57, a mark set by Jeff Hackett on Dec. 26, 1992 (7-2 W vs. LAK). #NHLStats#StanleyCuppic.twitter.com/08aq0F8xgq
— NHL Public Relations (@PR_NHL) April 22, 2019
Han hade räddat åtta skott i den andra förlängningsperioden när San José ådrog sig en utvisning och gav Vegas chansen att skjuta sig till andra rundan av Stanley Cup-slutspelet. Men innan hemmalaget hunnit avlossa något skott mot Jones lyckades gästerna få till en kontring i numerärt underläge. Tomas Hertl avlossade ett skott som överlistade Marc-André Fleury och sköt således segern till San José.
Sjunde avgörande på hemmaplan
Logan Couture hade gett San José ledningen i den första perioden, när laget fortfarande var med i matchen.
I period två och tre bombarderade Vegas en storspelande Jones och sköt sammanlagt 34 skott, där Jonathan Marchessault kvitterade på ett av dem, framspelad av William Karlsson.
Båda lagen hade flera heta chanser att avgöra i förlängningen, men bortsett från målet var det San José som var närmast, med en puck som två försvarsspelare i Vegas lyckades hålla på rätta sida linjen i sista sekund.
Sharks har nu hämtat upp ett 1-3-underläge och tar matchserien till en sjunde och avgörande match på hemmaplan på tisdag.

