Lucas Raymond gjorde ett av målen i lördagens hemmaseger mot Columbus.
Efteråt packade laget ihop sina utrustningar och satte sig på flyget mot Stockholm.
I går på eftermiddagen landade laget på Arlanda och efter en nio timmar lång flygresa blev det omedelbart ett träningspass på Hovet.
– Ja, det har varit en lång dag. Jag tror de flesta kunde sova lite på planet men det har varit mycket resande så det var skönt att komma ut på isen och skaka av benen lite. Men det ska bli skönt att komma i säng, säger Raymond till Hockeynews.
När spelarna klev av isen gick Dylan Larkin omkring och sa att han "ville ta en fika".
– Fika, ja det är ett av orden han snappat upp. Men det är ku, inte jättekomplicerat att ta en kaffe och en bulle så det ska vi absolut testa, säger han.
Inför Global Series-veckan i Stockholm är det stort fokus på Lucas Raymond när det gäller Detroit – han är ensam av svenskarna i organisationen att få den här möjligheten.
– Sverige är ett stort hockeyland och jag ser fram emot att spela matchen. Jag tror det är en bra möjlighet för svensk hockey och för NHL att få sporten att växa. Jag tror alla ser fram emot det men extra speciellt för mig, säger Raymond.
ANNONS: HÄNG MED TILL HOCKEYFESTEN PÅ PLATS I STOCKHOLM – BILJETTER FRÅN 650








