I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Mikko Kokkonen missar Linköpings två kommande matcher.
Backen stängs av efter en crosschecking mot Frölunda-spelaren Noah Hasa, enligt beslut från disciplinnämnden.
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
Efter 14 minuter i den andra perioden mellan Frölunda och Linköping visar tv-bilderna hur Linköpings Mikko Kokkonen stöter klubban med två händer mot Noah Hasa i Frölunda.
Disciplinnämnden har beslutat att backstjärnan ska stängas av i två matcher och betala ett bötesbelopp på 12 500 kronor för crosschecking.
Anmälan får stöd av filmsekvensen. Det är enligt nämnden utrett att Mikko Kokkonen gjort sig skyldig till en crosschecking i ansiktet på motspelaren. Enligt nämnden har motspelaren inte en onaturligt låg position i situationen. Förseelsen är bestraffningsbar och bör leda till en avstängning. Nämnden finner sammantaget att avstängningens längd ska bestämmas till en tid som bedöms motsvara två matcher. Mikko Kokkonen ska dessutom betala böter med det belopp som framgår av beslutet.
Vid straffmätningen har nämnden särskilt beaktat följande nyckelfaktorer:
– Crosschecking i ansiktet utanför spelet.
– Stor skaderisk.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
