Det är inte bara spelare som har blivit smittade av covid-19 under coronapandemin i KHL. Även tränare och ledare har drabbats av smittan.
Före och under säsongen har bland andra huvudtränare som Bill Peters (Avtomobilist Jekaterinburg), Valerij Bragin (SKA St Petersburg) och Craig Woodcroft (Dinamo Minsk) blivit smittade.
LÄS MER: Fyra KHL-lag drabbade av coronaviruset – idrottsministern kritisk
Den här veckan har också Metallurg Magnitogorsk-coachen Ilja Vorobjov konstaterats smittad. Det har gjort att hans assisterande tränare, backansvarige Fredrik Stillman, tillfälligt fått rycka in som huvudcoach i KHL-klubben.
När Metallurg besegrade Avangard Omsk med 3–0 var det Stillman som var huvudansvarig och snackade med media efter matchen. Timmarna före nedsläpp fick han reda på att varken centern Nikolaj Prochorkin eller finländske VM-guldvinnaren Juho Lammikko skulle kunna vara med mot Avangard.
Och det blev också Stillman som fick ta beslut om vilken av målvakterna Vasilij Kosjetjkin eller Juho Olkinuora som skulle vakta kassen. Valet föll på erfarne Kosjetjkin som tackade för förtroendet, räddade 26 skott och höll nollan.
– Hur lång tid det tog att bestämma sig i målvaktsfrågan? Vi har en målvaktstränare (Klemen Mohoric) och en huvudtränare (Ilja Vorobjov) som är hemma nu, och de hade tid att tänka på det här beslutet, men det var inte svårt, för vi har två utmärkta målvakter som vi byter då och då, säger Stillman på en presskonferens.
LÄS MER: Coronautbrott i KHL mindre än två veckor före ligapremiären
Eftersom det var lite glest på bänken fick den förre storspelaren Denis Platonov hoppa in och agera assisterande coach. En lite speciell situation eftersom 38-årige Platonov har sin son Jurij Platonov, 20, i laget.

Förra säsongen var Fredrik Stillman (t v) assisterande coach till Rikard Grönborg i Zürich. Nu är Stillman tillbaka i KHL. Foto: Bildbyrån.
– Det var ett kollektivt beslut med tanke på att två tränare var frånvarande. Vi hade plats på bänken, och det borde inte vara ledigt – vi behövde en extra röst på i båset, någon som kunde muntra upp killarna, göra korrigeringar under matchen och uppmana dem att göra något. Han gjorde ett bra jobb – vi vann 3-0, och far och son blev en del av samma seger, säger Fredrik Stillman.
För Stillman var det inte första gången som han jobbade som huvudtränare i KHL. Redan för tre år sedan befordrades HV71-legendaren till huvudtränare under några månader i Admiral Vladivostok.
Förra säsongen var han assisterande tränare till Rikard Grönborg i schweiziska ZSC Lions i Zürich.
***
Gillade du artikeln? Värd en kaffe – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.
