I samarbete med
"Står varandra nära" – fått hjälp av HA-spelaren

Gerry Fitzgerald har anlänt till Örnsköldsvik och Modo. För att hålla igång och vara i form har han tränat med en annan spelare i Hockeyallsvenskan.
Gerry Fitzgerald kunde av skattetekniska skäl inte ansluta till Modo när säsongen drog i gång. I stället har han hållit igång träningen hemma i Kanada. För ÖA berättar han att han haft hjälp av en tränare – och fått sällskap av Björklövens back Mathew Maione.
– Vi står varandra nära. Det var bra att få komma ut på is med en spelare som också är bekant med ligan, säger Fitzgerald till ÖA.
Om endast några veckor möts dem igen när lagen ställs mot varandra.
– Det kommer inte vara lika vänligt när matchen startar, såklart. Men det är ”businessen” vi lever i. Men i slutändan är det bra att ha någon annan att träna med under sommaren, säger han till ÖA.
Fitzgerald anlände under söndagen och berättar att Sverige känns som ett andra hem för honom och hans fru – och nu även för deras fem månader gamla barn
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
