HockeyNews
PLUS

Stanley Cup-pokalen fast i tullen på Arlanda

Jesper Boqvist/Stanley Cup
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 5 augusti 2025

FacebookXWhatsApp

Stanley Cup-mästaren Jesper Boqvist hyllas under måndagen i sin hemstad Hedemora – men den stora trofén lyser med sin frånvaro.

Stanley Cup-pokalen har nämligen fastnat i tullen på Arlanda.

ANNONS

Tanken var att Boqvist skulle ta med sig Stanley Cup-pokalen till firandet efter triumfen med Florida Panthers tidigare i sommar. Men pokalen har fastnat i tullen på Arlanda och hinner inte fram i tid.

– Man kan inte göra så mycket, det är bara att gilla läget, säger Boqvist till Södra Dalarnes Tidning.

Trots missen blir det fest i Hedemora. Klockan 13 drog firandet i gång som planerat, berättar Mikael Gråbo från arrangörsgruppen.

– Det är jättemycket folk här nere, så vi drar igång med godisregn och glass, säger han till tidningen.

Florida Panthers vann Stanley Cup-finalen mot Edmonton Oilers med 4–2 i matcher och bärgade sin andra raka titel.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden BÄCKIS50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i BÄCKIS50 i sista steget. Skaffa PLUS

ANNONS