I samarbete med

ANNONS: Här är sommarens schema för JRM SummerCamp
SSK hade återigen svårt att göra mål – och förlorade med 1–2 mot Oskarshamn.
Då kritiserade Andreas Johansson IKO:s sekretariat.
– Det är rappakalja här, säger han i TV4, enligt Expressen.
Södertälje föll borta mot Oskarshamn med 1–2 – och efter slutsignalen var tränaren Andreas Johansson rejält upprörd – över sekretariatet i arenan.
Förlusten var Södertäljes sjätte på de sju senaste matcherna. När Johansson fick frågan om vad laget måste göra för att vända trenden, valde han att istället ta upp en händelse i slutet av matchen.
– Kolla sekretariatet som tog fyra sekunder på klockan på sista tekningen. Jag förstår inte hur det kan hända i en elitverksamhet. Att en liga ens kan tillåta att det händer? Fyra sekunder låter de klockan gå och ingen reagerar. Men Oskarhamn, det är rappakalja här, sa Johansson.
Expressen har sedan pratat med Daniel Johansson, klockansvarig i arenan, som reagerade starkt på uttalandet.
– Jag tycker det är jävligt lågt. Jag tycker att det är fruktansvärt lågt av honom, säger Daniel Johansson.
Han förklarar att kommunikationen med situationsrummet i Stockholm alltid är tät och misstag inte sker.
– De säger ju till direkt. Går det en sekund fel så får jag ju direkt veta att vi ska backa klockan. Sen är det ju jävligt svårt ibland att höra när domarna blåser – med publik som gapar och skriker. Men det där med klockan, det stämmer inte överhuvudtaget, för det hade jag fått veta direkt, säger han.
Kommentarer
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
