HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Beskedet om SSK-kaptenen – forward saknas i Löven

patrik zackrisson
Foto: Bildbyrån
ANNONS

Patrik Zackrisson klev av i semifinal två. Men Södertäljekaptenen är med i laguppställningen inför semifinal tre på påskafton mot Björklöven, som saknar en viktig forward.

ANNONS

Zackrisson lämnade matchen i Umeå efter en period. Något klart besked har inte kommit förrän när laguppställningen släpptes – och den viktige centern är med i lagets första hemmamatch i matchserien. 

I övrigt saknar SSK backen Wilhelm Hallquisth. Istället är forwarden Hugo Zetterlund med som 13:e forward. 

Björklöven gör en förändring, då nyttige forwarden Lenni Killinen saknas. Han ersätts av Gustaf Kangas som flyttas ner i fjärdekedjan och det ger Jakob Ihs-Wozniak plats på tolv forwards. 

Dessutom är Oliwer Sjöström tillbaka som en av åtta backar, efter att ha varit med och tagit Luleå till semifinal i SM-slutspelet. 

Som junior kan Sjöström gå mellan klubbarna hela säsongen. 

SSK byter målvakt igen, där Love Härenstam kommer tillbaka in mellan stolparna. Frans Tuohimaa fortsätter i gästernas mål.

Björklöven leder matchserien med 2–0.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS