HockeyNews
PLUS

SSK-centern: "Som import är det ett krav"

Brett Stapley SSK
Foto: Andreas Hanson

Publicerad: Idag 06:16

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Tillsammans med Mitch Lewandowski och Cole Fonstad bildar Brett Stapley en spännande offensiv trio – som han gärna ser får fortsätta trots mindre lyckade resultat.

För Hockeynews berättar han om

✓ Därför passar trion ihop

✓ Hockeyallsvenskan vs Slovakien

✓ Att hantera pressen som import

SSK har blandat och gett under försäsongen.

Nu har laget två sämre prestationer bakom sig, dels mot AIK men framförallt mot Västerås.

Centern Brett Stapley ser en tydlig utveckling, både i laget och i kedjan där han spelar tillsammans med Mitch Lewandowski och Cole Fonstad.

Trion har likt laget varit upp och ner, och de har heller inte spelat ihop i varje match. Samtidigt går det att se potentialen, och deras kedja fanns med på Hockeynews lista över 14 spännande kedjor inför säsongen.

ANNONS

– Det har varit kul att lära känna Mitch och Cole. De är riktigt bra spelare och bra personer, så det har varit väldigt roligt att spela med dem.

Hur skulle du beskriva dem som spelare?

– Smarta hockeyspelare. Det är det första jag tänker på. Jag tror att det är något vi alla i kedjan har, vilket gör att vi kompletterar varandra bra. Väldigt skickliga och smarta. Jag tycker att vi börjar vänja oss vid den svenska hockeyn också – den är snabb, riktigt bra. 

Stapley har ett års erfarenhet från Europa sedan tidigare, då han spelade i den slovakiska ligan förra säsongen. Fonstad har spelat i Finland förut – medan Lewandowski gör sin första säsong i Europa. Skillnaden är märkbar – och det kräver tid att ställa om, påpekar Stapley.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS