Sportchefen – så värvades Zacke: "Paketlösning"

Södertälje är nästan klara med lagbygget. Patrik Zackrisson blir en av sommarens stora värvningar – och sportchefen Emil Georgsson blickar mot en sista forwardsvärvning.
För Hockeynews ger han sin syn på
✓ Nyckeln till att värva Zackrisson
✓ Oprövade lagdelen: "Potentialen skyhög"
✓ Konkurrensen: "Vet inte vad de har för dunderhonung där"
✓ Budgeten: "Några har lite mer än oss"
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
SSK kunde till slut presentera sin förstecenter – prestigvärvningen Patrik Zackrisson ansluter och blir en av sommarens stora värvningar i Hockeyallsvenskan.
– Det är en spelare vi ville ha, självklart är vi glada att det blivit klart, säger Emil Georgsson till Hockeynews.
Uppgifterna om intresset har funnits där under en större del av sommaren och Georgsson berättar en del om vägen till att parterna blev överens.
– Det som krävdes var en paketlösning där allt runtomkring ska klaffa. Han och hans familj är rotad i Leksand, så det var vissa bitar som behövde komma på plats, det har vi haft hjälp av sponsorer med att lösa. Det handlar om boende, skola och andra praktiska bitar. De ville gärna ha hus, nu kommer de bo i Nykvarn som är familjevänligt. Man är pappa själv så man förstår att såna bitar är viktiga.
Har ni pratat om framtiden längre fram än ett år?
– Vi har gjort klart med honom för ett år nu, sen tror vi säkert att han kan spela mer än ett år till. Men vi har inte klart med något mer än ett år nu.
Vad kan han betyda sportsligt?
– Han har spelat på hög nivå och är en väldigt skicklig spelare, vi tror att han kommer betyda mycket. Man kan väl inte jämföra med Marcus Krüger som vunnit två Stanley cup men vi hoppas att han ska ha samma betydelse för oss som Krüger haft för Djurgården.

Laget börjar samlas under måndagen, men hela truppen är på plats och kör igång den gemensamma träningen den 11 augusti.
– Vi har gjort så sedan några år, vi tycker försäsongen är så lång så vi har kortat ner den lite. Men isen är på plats och finns där för de som vill köra.
Georgssons jobb i sommar har även påverkats av att nyckelspelarna Daniel Norbe och Roope Laavainen åkt på skador. Norbe väntas vara tillbaka till seriepremiären, Laavainen väntas bli borta en månad längre än honom.
– Tufft att tappa tre av vara fyra tänkta toppbackar men nu löste vi det, säger Georgsson och syftar även på Viktor Grahn som hade kontrakt men värvades av Skellefteå.
Då valde SSK att ge Andrew Nielsen nytt kontrakt. Nielsen som kom in sent förra säsongen och klev fram i slutspelet i en defensiv roll, där han även var inblandad i några duster med bland andra Dick Axelsson – men också ibland hade svårt att hitta rätt nivå i spelet. SSK tackade av honom, men valde nu att förlänga ändå.
– Vi har haft en dialog hela tiden. Vi hade inte budgeten klar förut och då kunde vi inte ge honom ett positivt besked, men hade vi haft den budget vi har nu så hade han nog fått ett annat besked. Han själv har velat stanna och fortsätta, och varit väldigt sugen. När han sett att Grahn försvann så hörde han av sig, och så läste han om Norbe och Laavainen och då hörde han av sig igen. Han har varit påstridig, kan man säga, säger Emil Georgsson.

Georgsson hoppas att man kan plocka fram mer av den Nielsen som en gång var en spelförande back i AHL.
– Vi har samtidigt tittat på andra alternativ också men vi tror att när vi får chansen att jobba med honom längre, inte när det är slutet på säsongen och ett slutspel, så kan han också själv i lugn och ro hitta rätt. Nu får han chansen kanske i lite offensiv roll också, han kommer säkert få spela lite PP, när Norbe och Laavainen är borta. Han fick ju göra det lite förra säsongen också, han visade att han har ett bra skott och så. Men då var det i andra PP-formationen.
SSK söker alltjämt efter en spetsforward till. Intresset för Mario Kempe har Hockeynews avslöjat tidigare.
– Kempe vet om vårt intresse, men vi letar alternativ också. Det finns inte lika mycket (spelare på marknaden) nu som i maj men det dyker upp spelare hela tiden. Vi tittar på allt som kommer ut och fastnar vi för något så kommer vi köra på det. Då kommer vi inte ha ekonomi för Kempe, säger Georgsson.
Laget är nästan klart, vad tycker du?
– Det är byggt som tidigare år. En av ligans bästa backsidor, kanske den bästa. Norbe måste räknas som den bästa backen som är kvar i ligan från ifjol. Nu har vi för första gången verkligen ersatt Johan Ivarsson (som lämnade för Malmö och SHL sommaren 2023) med Jonas Ahnelöv och Niklas Arell, stora pjäser som vi försökt få in.
Vad säger du om målvakterna, de är ändå oprövade?
– Det är ett ungt målvaktspar, men vi gillar Oliver (Håkanson). Vi har fått in Love (Härenstam) nu som är en stor talang, klart det är en liten osäkerhet i det men potentialen är skyhög. Ju längre säsongen går kommer vi ha ett bra målvaktspar.

Forwardssidan?
– Där hade vi kanske siktet högt ställt från början. Vi har varit på spelare som vi med facit i hand inte skulle ha lagt den tiden på, som vi gjorde. Men jag är nöjd med hur det löste sig. Vi har fått in Nordamerikaner som vi gillar, vi har fått hem Måns (Lindbäck) som är en oöm spelartyp. Vid har en bra kärna kvar som kommer sätta tonen.
Vad kan du säga om den budget du har?
– Det är typ samma som ifjol. Vi fick lägga en summa på avslutet med (Ludwig) Blomstrand som gjorde att det gick ner lite mot förra året. Men vi ligger ungefär i samma spann som tidigare åren. Några klubbar har lite mer än oss.
Är ni trea i löneligan bakom Modo och Björklöven?
– Svårt att säga, AIK har väl inte byggt färdigt och BIK är BIK, Torsten (Yngveson, sportchefen) är Torsten. Jag vet inte vad de har för dunderhonung där. Men sen vet man inte vem som överraskar. Kalmar igen kanske inte är en överraskning mer. Både Nybro och Kalmar kommer i en rasande fart, framförallt Kalmar. Där finns en stad att växa i och de kommer på sikt bli ruggigt giftiga tror jag. De kommer bara ta marknadsandelar, säger Georgsson.
Han fortsätter:
– Det finns många bra sportchefer i ligan. Det kanske inte finns ett HV71 eller Brynäs men det är bra kvalitet i ligan, på och utanför isen. Troja har kommit upp, som ser ut att bygga bra. Det blir inga enkla matcher i år heller. Man har respekt för alla, det gäller att orka hålla i en hel säsong.