HockeyNews
PLUS

SPELTIPS: Frankrike-Sverige: Underlinan testas för Tre Kronor

Artikelbild

Publicerad: Idag 07:10

FacebookXWhatsApp

SPONSRAT INNEHÅLL: Markström höll Slovenien stången under fredagen och det skulle inte förvåna om Ersson gör detsamma med Frankrike. Segern är huggen i sten och då bägge landslag har varsin nyckelmatch framför sig är det rimligt att tro på en avslagen affär. Underspelet testas till trevligt odds!

ANNONS

SPELA HÄR: Spelstopp: 16:19

Under 6,5 mål (inkl. förlängning) @ 1,96

Det är inte lätt för en målvakt att stå sysslolös under nästan hela matchen, bara för att få ett ypperligt kontringsläge mot sig efter ett backmisstag. Det skedde vid något tillfälle när Sverige ställdes mot Slovenien, men Jacob Markström visade att kan hålla fokuset uppe genom att avstyra farligheterna. 

Under fredagskvällen vann Sam Hallams skotten med hela 60-9. Av det går framförallt att utläsa att skärpan i försvarsarbetet för det allra mesta var hög. Om det var någon som tappade puck, var återerövringspressen omedelbar och hypereffektiv. Den stora mängden puckar som slängdes mot matchens MVP, Lukás Horák, ska inte nödvändigtvis tolkas som att de heta lägena duggade tätt. Ja, det var betydligt närmare 5, 6 och 7-0 än 4-1, men 4-0 speglade tillställningen ganska bra.

ANNONS

Min tanke om att Markström skulle hålla nollan besannades och det är med en snarlik approach som jag tar sikte mot lördagseftermiddagen. Då lär Samuel Ersson vakta kassen. Något större kvalitetsdropp lär inte märkas. Utöver Elias Lindholm är det många av truppens största profiler som inte riktigt får till det. Låt oss hoppas att det lossna för Filip Forsberg i tisdagens gruppfinal.

SPELA HÄR: Spelstopp: 16:19

Under 6,5 mål (inkl. förlängning) @ 1,96

Frankrike slåss för att hålla sig kvar i A-VM och kommer att lira en direkt avgörande match mot just Slovenien under måndagseftermidaggen. Mot Österrike (2-5) brände fransmännen sina segerchanser redan i den första perioden. Motståndarna gick upp till 0-3 trots att matchbilden var ganska jämn och Antoine Keller, som annars har gjort ett fint mästerskap, fick lov att maka på sig. 

Med två lag som har siktet inställt på gruppspelets avslutning snarare än en denna förutsägbara drabbning skulle det inte förvåna om vi får se ett ganska lågt pucktempo och ett svenskt landslag som kontrollerar utan att krossa. Under 6,5 mål i matchen (inklusive OT och straffar) klickas till stabila 1,96.

SPELA HÄR: Spelstopp: 16:19

Under 6,5 mål (inkl. förlängning) @ 1,96

Tävling: VM
Plats: Avicii Arena
Tid: 16:20
TV: TV6, Viaplay

Svenska Spel Sport & Casino AB.
Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Sponsrat innehåll: Hockeynews använder affiliatelänkar, vilket innebär att vi kan få en provision när användare registrerar sig via våra länkar – utan extra kostnad för dig.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS