Färjestad förlorade borta mot Brynäs. Spelmässigt var man sämre än Brynäs, och för att kunna ha en chans mot Malmö måste man steppa upp och det rejält. Malmö körde över Frölunda fullständigt i tisdags. Segersiffrorna skrevs till 5–0. Men hemmafördelen gör att Färjestad får vara lite favorit till dagens match.
Hv71 tog en imponerande seger mot Örebro. Inte för att de vann matchen, men hur de vann matchen. Totalt sett överlägsna i puckinnehav och skapade målchanser. Växjö vann en väldigt jämn match mot Skellefteå hemma i Vida Arena. Där man lyckades vända i tredje perioden till seger 3–2. Håller Växjö som det bästa laget i serien, men när man saknar så många spelare som man gör nu, mest namnkunnige fortfarande Elias Pettersson, så får Hv71 fördelen med sin hemmaplan.
Karlskrona fick storstryk uppe i Luleå. Siffrorna skrevs till klara 7–1. Riktigt så utspelade var man inte riktigt, troligen kommer gemene man reagera på förlusten som att siffrorna stämmer. Brynäs vann mycket rättvist hemma mot Färjestad. Brynäs har vänt runt på sitt spel denna säsongen och det ser bättre och bättre ut. Men med anledningen av att Brynäs troligen blir rejält överstreckade utgår vi från ettan.
Djurgården tog en imponerande 4–0 seger mot Mora, mycket stabilt spel. Men lagets bästa spelare (Engqvist) utgick med hjärnskakning och kommer inte till spel i dagens batalj i Linköping. Hemmalaget vann sin bortamatch i Ängelholm, en jämn match som man till slut stod som segrare i. Mycket tack vare bra defensiv. Hemmalagen har vunnit varsin match i inbördes möten, jag tror på en liknande utgång i dagens kamp.
Luleå vann med väldigt stora siffror i tisdags och det speglade väl inte riktigt matchbilden. Visst, man var det bättre laget, men man var inte 7–1 bättre än Karlskrona. Mora blev rejält utspelade mot Djurgården och hade aldrig en riktig chans på poäng. Dalmasarna har problem på backsidan och kommer sakna viktiga spelare som Victor Bartley som spelar med kanadensiska landslaget. Luleå är klar favorit.
Skellefteå förlorade en tight match mot Växjö. Idag har man en bra chans att komma upp på segertåget igen, när man gästas av Rögle. Rögle förlorade även de en tight match och har lyft spelet rejält under nye tränaren. Det som driver Skellefteå framåt är deras förstakedja som även mot Växjö var deras bästa kedja. Troligen får vi se höga streckprocent på Skellefteå, så kan vara värt att plocka med garderingar.
Frölunda blev rejält utspelade i Malmö, och behöver studsa tillbaka direkt. Det som hade fungerat innan jul, var helt borta. Försvarsspelet som såg så stabilt ut före uppehållet måste de hitta tillbaka till om det ska bli seger idag. Örebro blev även de utspelade på annandagen. Men hemma är de mycket bättre och kan skaka Frölunda.
8. Sverige U20- Tjeckien U20 1
Sverige besegrade Vitryssland med klara 6–1 trots en medioker första halva av matchen. Det blev bättre på slutet och det såg väldigt lugnt och stabilt ut. Tjeckien vann överraskande mot Ryssland och visade att de vill vara med och störa. Sverige bör vara favoriter.
Bomben – Sverige U20
Sverige har ett av turneringens bästa lag. Även om de inte är favoriter till att vinna hela turneringen så bör man slå Tjeckien relativt enkelt. Det viktigaste är att man stoppar Necas och Chytil i det tjeckiska laget om det här ska gå vägen. Men det ska Sverige klara av.
Lågprocentaren – Rögle
Skellefteå bör vara stora favoriter hemma, men allt över 60 procent är för mycket. Rögle har som sagt fått till spelet mycket bättre under Abbott än tidigare, och har större chans till poäng idag jämfört med för några veckor sedan. Kan man bara få försvarsspelet att stämma så ökar chanserna att man kan lämna Norrland med minst ett poäng.
Studenten – 36 rader
1. Färjestad- Malmö 1x2
2. Hv71- Växjö 1
3. Karlskrona- Brynäs 12
4. Linköping- Djurgården 1
5. Luleå- Mora 1
6. Skellefteå- Rögle 1x
7. Örebro- Frölunda 1x2
8. Sverige U20- Tjeckien U20 1
Pampen – 216 rader
1. Färjestad- Malmö 1x2
2. Hv71- Växjö 12
3. Karlskrona- Brynäs 12
4. Linköping- Djurgården 1x
5. Luleå- Mora 1
6. Skellefteå- Rögle 1x
7. Örebro- Frölunda 1x2
8. Sverige U20- Tjeckien U20 1
Här hittar du dagens Powerplay.
Här hittar du dagens övriga spel.

